Zabieg anoskopii i retroskopii
Jeśli u pacjenta występuje podejrzenie hemoroidów, polipów, stanów zapalnych, nowotworów bądź innych zmian odbytu, lekarz może zlecić przeprowadzenie anoskopii. To badanie proktologiczne, wykonywane przy pomocy specjalnego wziernika zwanego anoskopem. Celem jego przeprowadzenia jest zbadanie odbytnicy oraz kanału odbytu. Podczas anoskopii wziernik jest pokrywany środkiem znieczulającym, co sprawia, że badanie nie jest dla pacjenta bolesne.
Jak wygląda przygotowaniE do badania anoskopii i rektoskopii?
Jeśli z jakiegoś powodu, nie będą mogli Państwo zgłosić się na wyznaczony termin badania, uprzejmie prosimy poinformować nas o tym jak najszybciej, aby umożliwić innym osobom skorzystanie z wolnego terminu.
Jak wygląda schemat przygotowania do badania anoskopii i rektoskopii preparatem ENEMA i RECTANAL?
Preparaty ENEMA/RECTANAL, potrzebne do przygotowania, kupisz w aptece bez recepty. Aby prawidłowo oczyścić jelito przed badaniem będziesz potrzebować dwóch sztuk wybranego preparatu.
Jak wygląda sposób wykonania lewatywy/wlewki doodbytniczej przed badaniem anoskopii i rektoskopii?
Przed wykonaniem lewatywy przeczytaj ulotkę załączoną do opakowania. Po wprowadzeniu lewatywy należy ułożyć się najpierw na lewym, a potem prawym boku, podkładając pod pośladki np. koc. Wypróżnienie następuje zwykle już po kilku minutach. Po wykonanej lewatywie pozostań w ruchu, gdyż sprzyja to dalszemu wydalaniu kału i resztek wlewki. Unikaj kładzenia się do łóżka lub siedzenia.
Jak wygląda żywienie dzień przed badaniem anoskopii i rektoskopii?
Stosuj dietę lekkostrawną. Unikaj pokarmów wzdymających, takich jak kapusta, fasola
Od południa nie możesz już jeść, ale pij tak dużo jak potrzebujesz. Możesz pić wodę niegazowaną lub słabą herbatę. Zrezygnuj całkowicie z płynów , które nie są klarowne. Wieczorem wykonaj pierwszą lewatywę z użyciem kupionego wcześniej w aptece gotowego środka do wykonania wlewu czyszczącego. Następnie wypij około 1 litra ciepłej wody.
Z jakimi dokumentami należy zgłosić się na badanie anoskopii i rektoskopii?
Na badanie należy zgłosić się z wymienionymi dokumentami:
Dowód osobisty (w przypadku braku dowodu może być inny dokument tożsamości zawierający PESEL)
*Skierowanie do szpitala celem anoskopii/rektoskopii
Dotychczasowa dokumentacja medyczna (wcześniejsze wyniki badań, wypisy z poprzednich hospitalizacji, konsultacje lekarskie, dokument potwierdzający grupę krwi)
*) Dokument potrzebny tylko jeśli korzystasz z badania w ramach ubezpieczenia NFZ
UWAGA!
Ze względów od nas niezależnych nie możemy przeprowadzić badania u osoby, która w dniu badania nie będzie miała przy sobie tych dokumentów.
Co musisz zrobić w dniu badania anoskopii i rektoskopii?
Rano wykonaj drugą lewatywę, w ten sam sposób co poprzedniego dnia. Następnie wypij około 1 litra ciepłej wody.
Jeśli używasz okularów do czytania, zabierz je ze sobą – przydadzą się podczas wypełniania dokumentacji medycznej.
Ile trwa badanie anoskopii i rektoskopii?
Badania te trwają około 3-10 min. Uznawane są za na ogół bezpieczne, ale może wystąpić niewielkie krwawienie (które zwykle ustępuje samoistnie), zranienie kanału odbytu lub odbytnicy, reakcja alergiczna na środek znieczulający lub inne bardzo rzadkie powikłania. W przypadku hemoroidów lub pobierania wycinków możliwe są niewielkie krwawienia. W trakcie wprowadzania instrumentu wdmuchuje się niewielką ilość powietrza, co może być przyczyną odczuć podobnych do parcia na stolec.
Kiedy wykonuje się anoskopię i rektoskopię?
Anoskopię i rektoskopię wykonuje się przy podejrzeniu żylaków odbytu (hemoroidów), przetok około odbytniczych, stanów zapalnych, szczelin i polipów odbytu oraz nowotworów.