EuroMediCare / Blog / Wiosna dla seniora – wskazówki i zasady, które poprawią Twoje samopoczucie!
Udostępnij socials
Wiosna dla seniora – wskazówki i zasady, które poprawią Twoje samopoczucie!

Wiosna to idealny czas na wprowadzenie nowych nawyków. Dotyczy to zarówno osób młodych, jak również starszych. Seniorzy często nie chcą aktywnie spędzać czasu, co może powodować szereg komplikacji zdrowotnych i psychicznych. Dlatego już dzisiaj, Drogi Seniorze, poznaj zasady, które pomogą Ci utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie.

Jedz zdrowo, czyli dieta dla seniora

Jedzenie to paliwo, a dieta seniora powinna obejmować wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Jak planować posiłki? Oto główne zasady diety dla seniora.

  • W każdym posiłku uwzględnij warzywa lub owoce, pełnoziarniste zboża, białko oraz tłuszcze np. oliwę, orzechy lub awokado. To baza diety seniora.
  • W diecie seniora nie może zabraknąć białka zwierzęcego. Jedz chude mięsa, ryby, jaja, nabiał.
  • Unikaj cukru i soli, zastąp ją ziołami.Ta zmiana w diecie seniora zmniejszy ryzyko cukrzycy i nadciśnienia.
  • Dieta seniora powinna być łagodna dla układu pokarmowego. Gotowanie i duszenie będzie lepsze niż smażenie.
  • Nawadniaj się. Pij regularnie, małymi porcjami przez cały dzień, nie czekaj, aż odczujesz pragnienie.

Zbilansowana dieta seniora dostarcza niezbędnych składników oraz utrzymuje prawidłową masę ciała. To ważne elementy leczenia wielu schorzeń, m.in. chorób serca oraz cukrzycy. Jeśli borykasz się z nadwagą, zaplanuj z lekarzem i dietetykiem zdrowe odchudzanie. Mimo deficytu kalorycznego dieta seniora wciąż musi być odżywcza.

Wiosna dla seniora – wskazówki i zasady, które poprawią Twoje samopoczucie! - zadbaj o prawidłową dietę - blog euromedicare.pl

Śpij dobrze, czyli zadbaj o nawyki senne

Czy wiedziałeś, że niedobór snu może zwiększać ryzyko chorób? Spokojny sen jest niezbędny dla zdrowia. Sprawdź, co pomoże na sen dla seniora.

  • Kładź się spać i wstawaj codziennie o tej samej porze.
  • Przygotuj swoją sypialniępowinna być zaciemniona, wyciszona i przewietrzona.
  • Przed snem unikaj silnych emocji i bodźców. Książka lub ciepły prysznic pomogą Ci się wyciszyć i zadbać o odpowiednią długość spokojnego snu. 
  • Kolację zjedz ok. 2-3 godzin przed pójściem spać, po południu powstrzymaj się od kofeiny.Używki oraz obfity posiłek mogą zaburzać spokojny sen.

Dbałość o sen oraz regularne ćwiczenia pamięci skutecznie wspierają mózg i zdolności intelektualne.

Wiosna dla seniora – wskazówki i zasady, które poprawią Twoje samopoczucie! - zadbaj o odpowiednią kulturę snu - blog euromedicare.pl

Bądź w ruchu, czyli aktywnie spędzaj czas

Zdrowy senior to aktywny senior. Każdego dnia poświęć przynajmniej kilkanaście minut na ruch. Jakie są korzyści z bycia aktywnym seniorem?

  • Utrzymanie prawidłowej masy ciała.
  • Zachowanie sprawności i niezależności.
  • Niższe ryzyko chorób.
  • Wzmocnienie mózgu. Ćwiczenia dla seniorów na pamięć w połączeniu z regularną aktywnością to najlepsze wsparcie dla umysłu.

Co charakteryzuje aktywnych seniorów?

  • Aktywny senior regularnie chodzi na spacery i ćwiczy w domu.
  • Aktywny senior dobiera aktywność fizyczną do swoich możliwości. Pamiętaj, że ruch ma Ci służyć. Jeśli w trakcie ćwiczeń poczujesz ból, duszności, zawroty głowy, nie rób nic na siłę.
  • Aktywny senior łączy ćwiczenia wydolnościowe i wzmacniające.
Wiosna dla seniora – wskazówki i zasady, które poprawią Twoje samopoczucie! - bądź aktywny fizycznie - blog euromedicare.pl

Spotykaj się, czyli utrzymuj bliskie kontakty z rodziną i przyjaciółmi

Dieta seniora i ruch to nie wszystko. Relacje międzyludzkie są równie ważne! Podczas spotkań zadbasz o zdrowie psychofizyczne, a dzięki pielęgnowaniu relacji z bliskimi nabierzesz energii i chęci do życia.

  • Rodzinne i przyjacielskie spotkania dla seniorów to ważny element profilaktyki depresji oraz demencji.
  • To też świetna okazja do podejmowania aktywności. Idź ze swoimi znajomymi na spacer! Podczas takiego spotkania wspólnie zadbacie o relacje, ciało i umysł. Spacery mogą być też ćwiczeniem pamięci dla seniorów, postaraj się po prostu za każdym razem iść do swojego ulubionego sklepu inną trasą niż zazwyczaj.
  • Sprawdź, czy w Twojej okolicy działa klub dla osób starszych. Podczas organizowanych w nim spotkań dla seniorów nawiążesz relacje i nauczysz się nowych umiejętności np. gry w szachy. To świetne ćwiczenie poprawiające pamięć i koncentrację.
Wiosna dla seniora – wskazówki i zasady, które poprawią Twoje samopoczucie! - nie zapominaj o spotkaniach z bliskimi i przyjaciółmi - blog euromedicare.pl

Trenuj umysł, czyli ćwicz pamięć i korzystaj ze znanych form relaksu

Pamiętaj, aby ćwiczyć nie tylko ciało, ale również umysł. Proste ćwiczenia na pamięć, które możesz praktykować w domu to:

  • Krzyżówki,
  • Sudoku,
  • Rebusy,
  • Puzzle.

Świetnym ćwiczeniem pamięci są też planszówki. To jednocześnie okazja do spędzania czasu z bliskimi.  Ćwiczenia pamięci dla seniorów są ważnym elementem wspierającym i chroniącym mózg oraz funkcje poznawcze.

Wiosna dla seniora – wskazówki i zasady, które poprawią Twoje samopoczucie! - trenuj umysł i pamięć - blog euromedicare.pl

Odwiedzaj lekarzy, czyli zadbaj o profilaktykę

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – zapewne nie raz  i nie dwa słyszałeś to zdanie. Nie czekaj, aż pojawią się objawy różnych dolegliwości! Regularne kontrole u lekarza i badania profilaktyczne powinny wejść Ci w nawyk. Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o organizm, zapoznaj się z ofertą naszej Poradni Geriatrycznej.

Seniorzy często borykają się z wieloma problemami, które wymagają odmiennego leczenia. Stwarza to ryzyko przyjmowania zbyt dużej liczby leków i wystąpienia niekorzystnych interakcji między nimi. Dlatego warto być pod opieką lekarza, który najlepiej rozumie potrzeby osób starszych.

Wiosna dla seniora – wskazówki i zasady, które poprawią Twoje samopoczucie! - odwiedzaj lekarzy specjalistów - blog euromedicare.pl

Podsumowanie

Dieta, ruch, sen, relacje oraz ćwiczenia pamięci dla seniorów to proste sposoby na poprawę jakości życia i zdrowia. Pamiętaj też o profilaktyce i kontrolach u geriatry, nawet wtedy, kiedy czujesz się dobrze.

Wiosna dla seniora – wskazówki i zasady, które poprawią Twoje samopoczucie! - cytat dr n. med. Karoliny Lindner-Pawłowicz, geriatry - blog euromedicare.pl

Bibliografia:

  1. Gabrowska E., Spodaryk M., Zasady żywienia osób w starszym wieku, https://gerontologia.org.pl/wp-content/uploads/2016/05/2006-02-7.pdf [dostęp: 22.05.2024]
  2. Bogacka E., Żywienie osób starszych w praktyce lekarza rodzinnego, https://www.termedia.pl/Journal/-98/pdf-34503-10?filename=zywienie%20osob%20starszych.pdf [dostęp: 22.05.2024]
  3. Bidzan L., Zaburzenia snu w wieku podeszłym, https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201101_Geriatria_0010.pdf [dostęp: 22.05.2024]
  4. Klimek-Piskorz E., Aktywność fizyczna osób starszych, https://www.wskfit.pl/PDF/artykuly/19/Klimek-22099.pdf [dostęp: 22.05.2024]
ikna kontakt telefoniczny
usługi nfz
ikona kontakt telefoniczny
usługi prywatne
gfasgasg