Ablacja echolaserem to nowoczesna metoda usuwania guzów narządów wewnętrznych, głównie tarczycy oraz prostaty.Zabieg charakteryzuje niska inwazyjność oraz brak rekonwalescencji po zakończeniu leczenia. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą USG, dlatego jest w pełni bezbolesny i bezpieczny dla pacjentów. Sprawdź w jaki sposób echolaser usuwa guzki tarczycy i jak się przygotować, jeśli konieczne okaże się przeprowadzenie zabiegu.
Ablacja echolaserem to nowoczesna procedura, w której wykorzystuje się skoncentrowane fale dźwiękowe (echolaser) do celowego niszczenia lub usuwania guzów i innych łagodnych zmian nowotworowych w organizmie. Jest to jedna z metod ablacji, czyli usunięcia niechcianej tkanki w celu leczenia (ew. złagodzenia objawów) różnego rodzaju chorób. Najczęściej stosuje się tę metodę u pacjentów z guzkami tarczycy, ale nie tylko. Echolasera można używać również w obrębie innych tkanek – wątroby, prostaty, nerek, piersi czy macicy.
Podczas ablacji echolaserem, wiązka dźwiękowa skierowana jest w kierunku guza, zazwyczaj poprzez wprowadzenie jej za pomocą cienkiej igły lub specjalnej sondy. Głębokość docierania fali dźwiękowej może być kontrolowana, co pozwala na precyzyjne skierowanie działania na unaczynienie guza. Dzięki temu można skutecznie go zniszczyć, nie uszkadzając przy tym zdrowych tkanek.
W momencie, gdy energia dźwiękowa z echolasera dociera do niepożądanej tkanki, dochodzi do podgrzania jej komórek, a następnie ich zniszczenia. Proces przebiega pod kontrolą lekarza, który cały czas śledzi położenie włókna optycznego na monitorze USG.
Ablacja echolaserem ma kilka zalet: jest mało inwazyjna, charakteryzuje się precyzyjnym działaniem na określony obszar i ochroną otaczającej go tkanki przed uszkodzeniem. Należy pamiętać, że echo ablacja może być przeprowadzana wyłącznie przez odpowiednio wyszkolony personel medyczny. Decyzję o zastosowaniu tej innowacyjnej metody podejmuje lekarz na podstawie indywidualnej oceny pacjenta i rodzaju zmian chorobowych.
Ablacja echolaserem a ablacja serca to dwie różne procedury medyczne. O ile w pierwszym przypadku do leczenia wykorzystuje się skoncentrowane fale dźwiękowe, to przy ablacji serca niezbędne jest zastosowanie impulsów elektrycznych.
Ablacja kardiologiczna to skuteczna metoda leczenia zaburzeń rytmu serca, takich jak migotanie przedsionków lub częstoskurcz nadkomorowy. W tej procedurze doświadczony specjalista wprowadza cienkie elektrody przez naczynia krwionośne do wnętrza serca. Wykorzystuje przy tym energię wysokoczęstotliwościową lub termiczną, aby usunąć lub uszkodzić niewielkie obszary tkanki serca, które są odpowiedzialne za powstawanie nieregularnych impulsów elektrycznych. Po zabiegu pacjenci często odczuwają szybkie bicie serca lub kołatanie.
Natomiast echo serca jest jeszcze inną procedurą – to badanie diagnostyczne z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych, które pomaga wykryć przebyty zawał i wiele innych chorób oraz zaburzeń w obrębie mięśnia sercowego.
Zabieg ablacji echolaserem nie wymaga interwencji chirurgicznej, ani zastosowania znieczulenia ogólnego. Pacjent zgłasza się w umówionym terminie z kompletem wyników badań, zleconych wcześniej przez lekarza. W gabinecie specjalista dokonuje kontroli stanu jego zdrowia, zanim zdecyduje o przeprowadzeniu zabiegu. Jeśli dana osoba zostanie zakwalifikowana do ablacji echolaserem, musi podpisać zgodę na leczenie tego typu. Dopiero wtedy otrzyma znieczulenie miejscowe, by wprowadzanie igły nie powodowało bólu ani dyskomfortu.
W pierwszej kolejności lekarz wprowadza cienką igłę do określonego obszaru ciała, kierując ją w stronę guzka, który ma być poddany ablacji. Po umieszczeniu włókna w odpowiednim miejscu, aktywuje wiązkę lasera, koncentrując ją na tkance, która ma zostać zniszczona. Energia dźwiękowa dociera do guzka i doprowadza do podgrzania komórek, co powoduje ich całkowite uszkodzenie.
Zabieg ablacji laserowej jest w pełni bezpieczny, ponieważ w jego trakcie specjalista nieprzerwanie monitoruje jej postęp za pomocą USG. W ten sposób może kontrolować laser i zadbać o precyzję oddziaływania wiązki na niepożądaną tkankę.
Cały zabieg trwa kilkadziesiąt minut, w zależności od indywidualnych potrzeb leczenia. Po jego zakończeniu, lekarz usuwa igłę, zabezpiecza obszar poddany ablacji i pacjent może jechać do domu jeszcze tego samego dnia.
Ablacja guzków za pomocą echolasera to bardzo skuteczny zabieg, wykonywany w krótkim czasie, bez konieczności interwencji chirurgicznej. Jeśli guz wcześniej powodował u pacjenta ból lub ucisk, efekty odczuwalne będą już po pierwszym zabiegu. Warto wiedzieć, że aby zmiana została w pełni zniszczona przez laser, trzeba czasem wykonać ich kilka lub nawet kilkanaście – wszystko zależy od rozmiarów i położenia guza. Echo ablacja będzie najbardziej efektywna w leczeniu wcześnie zdiagnozowanych i nierozrośniętych zmian.
W przypadku guzków tarczycy wystarczy zwykle jedno przeprowadzenie procedury. To znacznie szybsza i bezpieczniejsza metoda, niż usuwanie tarczycy, po którym należy do końca życia zażywać odpowiednie dawki hormonów.
Zabieg echo ablacji nie wymaga od pacjenta żadnego specjalnego przygotowania. Najważniejsze jest posiadanie kompletu wyników badań, zleconych przez lekarza, żeby potwierdzić łagodny charakter guza. Zanim zgłosisz się na zabieg, niezbędna będzie konsultacja ze specjalistą, który oceni czy można wykonać go w Twoim przypadku.
Niestety nie każdy pacjent może być poddany zabiegowi echo ablacji. Do przeciwwskazań obecnie zalicza się: złośliwy charakter guzków nowotworowych, zakażenia i stany zapalne skóry w miejscu planowanej echo ablacji, umiejscowienie zmian. Jeśli guzki tarczycy ulokowane są w taki sposób, że wiązka lasera mogłaby naruszyć zdrowe tkanki, lekarz może nie zakwalifikować pacjenta do zabiegu.
Ablacja echolaserem to zabieg o bardzo małej inwazyjności. Nie jest konieczna zastosowanie narkozy, ani nawet szycie rany po wkłuciu, co dodatkowo zwiększa poziom jego bezpieczeństwa. Jeśli echo ablację wykonuje doświadczony specjalista, pod kontrolą USG, pacjent nie musi obawiać się powikłań – są one niezwykle rzadkie, a jeśli już się pojawią – mają charakter łagodny i przejściowy.
Organizm ludzki bardzo dobrze toleruje energię emitowaną przez laser, dlatego po zabiegu wystarczy jedynie zgłaszać się regularnie na kontrole do endokrynologa.
Zabiegi echo laserem to obecnie jedna z najnowocześniejszych metod niszczenia i usuwania łagodnych zmian nowotworowych na wczesnym etapie. Wiązki laserowe uszkadzają guzy od środka, bez konieczności nacinania i zszywania skóry pacjenta po zakończeniu leczenia. Zabieg nie pozostawia blizn na ciele, a pacjent nie musi przechodzić procesu rekonwalescencji. Zmniejszenie guza powodującego ucisk na okoliczne tkanki, pozwala szybko pozbyć się dolegliwości bólowych, co znacznie poprawia komfort życia pacjenta – nie tylko fizyczny, ale również psychiczny.